Mateusz Janicki. Aktor. Improwizator. Pedagog.

Bio.

Absolwent krakowskiej PWST (2006). W 2004 roku zadebiutował w Mistrzu i Małgorzacie Bułhakowa w reż. Krystiana Lupy na scenie krakowskiego Teatru Starego. Od lat związany z Łaźnią Nową. W latach 2011–16 aktor Teatru Nowego w Łodzi. Od 2019 roku w zespole Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Współpracował m. in. z Piotrem Bikontem, Wojtkiem Klemmem, Wiktorem Rubinem, Bartoszem Szydłowskim, Jarosławem Tumidajskim i Michałem Zadarą.

 

Na małym ekranie pojawia się od 2004 roku. m.in. „Czas honoru”, „Singielka”, Drogi Wolności”, „Na dobre i na złe”. Można go również zobaczyć w produkcjach filmowych m. in „Lejdis” Andrzeja Saramonowicza”, „”Supermarket” Macieja Żaka, „Karuzeli” Roberta Wichrowskiego, „Powidokach” Andrzeja Wajdy, w filmie „Zabawa, zabawa” Kingi Dębskiej (2018) i Teatru Telewizji.

 

Współzałożyciel i członek krakowskiej grupy Impro Krk. Pedagog współpracujący z Warsztatami Aktorskimi Doroty Zięciowskiej. Absolwent stosunków międzynarodowych Wyższej Szkoły Europejskiej im. Józefa Tischnera. Instruktor narciarski związany z krakowskim klubem Yeti.

 

 

Wykształcenie.

2004 –2011 - Wyższa Szkoła Europejska im.ks. Józefa Tischnera

2002 – 2006 - Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie

2000 – 2002 - V Liceum Ogólnokształcące im A. Witkowskiego w Krakowie

1999 – 2000 - West Milford High School, USA, New Jersey

1998 – 1999 VII - Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie

1989 – 1998 - I Społeczna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego;

Działalność społeczna.

Grupa Granica 

Organizacje Salam Lab, KIK Warszawa, Egala.

Od początku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej w 2021 aktor zaangażował się w niesienie pomocy osobom uchodźczym uwięzionym na granicy. Oprócz działań stricte pomocowych aktor działa również w grupie rzeczniczej, Stara się obalać stereotypy dotyczące osób w drodze, jak również promować działania na rzecz praw człowieka.

Krzysiek Pomaga Pomagać

Od lat, wraz z przyjaciółmi, współorganizuje narciarskie zawody charytatywne i aukcję połączoną z koncertem w ramach stowarzyszenia Krzysiek Pomaga Pomagać. Stowarzyszenie działające od 2013 roku. Jak się zaczęło? Krzyś Graczyk, jeden z podopiecznych krakowskiego Klubu Yeti w wieku 15 lat miał udar mózgu. Krzysiek nie został sam i w czasie powrotu do zdrowia towarzyszyli mu przyjaciele z  Klubu i z Małopolskiego Okręgowego Związku Narciarskiego. Co roku organizowali narciarskie zawody charytatywne z których dochód szedł na rehabilitację Krzysia. Gdy Krzysiek częściowo wrócił do zdrowia, postanowił wraz z rodzicami, pomagać innym. Tak powstało stowarzyszenie Krzysiek Pomaga Pomagać. Co roku Stowarzyszenie we współpracy z Klubem Yeti i MOZN,  poprzez zawody narciarskie, koncert i aukcje, zbiera środki finansowe, które beneficjenci Stowarzyszenia wykorzystują na drodze powrotu do zdrowia.

 

Wspiera wiele inicjatyw walczących o praworządność i prawa człowieka.
Stara się wspierać różnego rodzaju akcje pomocowe na rzecz zwierząt.

Poland Business Run

W 2012, z inicjatywy firmy UBS, Radisson Blue Hotel Kraków oraz Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty odbyła się pierwsza edycja biegu Poland Business Run w Krakowie. W 2016 powstała Fundacja Poland Buisness Run na czele której stoi Agnieszka Pleti. Fundacja co roku organizuje charytatywne biegi sztafetowe w coraz większej liczbie miast. Od samego początku aktor towarzysz PBR jako „ambasador” i jeden z biegaczy.

 

Kampania Przeciw Homofobii

Wyznając zasadę że wszyscy jesteśmy równi i każdy z nas zasługuje na miłość, od 2017 roku aktor jako „sojusznik” wspiera działania KPH.

 

Związany z AYA Found, z którą współtworzył akcję #Dziękujemy – zbiorowy portret cichych bohaterów czasu pandemii.

 

Sport.

Na nartach jeździ od zawsze. W wieku 16 lat zdobył uprawnienia pomocnika instruktora SiTN a parę lat później  uprawnienia Instruktor Narciarstwa MEN. Od 1990 roku związany z krakowskim klubem narciarskim Yeti, w którym jest czynnym instruktorem i członkiem zarządu.

Od 14 roku życia posiada uprawnienia Żeglarza PZŻ.

Z różną intensywnością biega, jeździ konno, pływa na windsurfingu i wakeboardzie.

Przez trzy lata trenował Capoeirę.

Od wielu lat próbuje znaleźć termin i zrobić prawo jazdy na motocykl.

Ważne spotkania.

Stajemy się tymi kim jesteśmy dzięki ludziom jacy nas otaczają. Znajdziecie tu ludzi którzy wywarli istotny wpływ na życie Mateusza a których już z nami nie ma.

Stanisław Olkiewicz – instruktor narciarski, współtwórca Klubu Narciarskiego Yeti. Sanisław był jedną z osób które zaraziły Mateusza miłością do gór i nart.

Foto: Stawinski/REPORTER / East News

Piotr Bikont – reżyser, krytyk kulinarny, człowiek pasji, twórca między innymi Stowarzyszenia Teatralnego Badów. Dzięki Piotrowi teatr stał się dla Mateusza miejscem nie tylko tworzenia nowych spektakli ale przede wszystkim miejscem ważnych spotkań.

Foto: Janusz Szymański

Zdzisław Jaskuła – poeta, reżyser, pierwszy dyrektor aktora jako dyrektor Teatru Nowego w Łodzi im. Kazimierza Dejmka. „Jak nie będzie „człowieka” w teatrze to po co teatr.”